Algoritma Nedir ? Neden Kullanılır ? Ne İşe Yarar ?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere yazılımda ve matematikte sıklıkla karşımıza çıkan algoritma tanımından bahsedeceğim.

Son zamanlarda özellikle pandemiden sonra teknolojiye ve yazılıma olan ilgi aşırı artmış durumda. Eğer yazılımla ilgili araştırmalar yaptıysanız karşınıza mutlaka algoritma kavramı çıkmıştır. Aslında algoritma yazılım veya matematik dışında tüm hayatımızda farkında olmadan kullandığımız bir terimdir. Gelin birlikte algoritmanın tanımına bakalım.

Algoritma Nedir ?

Bir sorunu çözmek veya belirlenmiş bir amaca ulaşmak için tasarlanan yola, takip edilen işlem basamaklarına algoritma denir.

Bu cümleyi biraz daha detaylı anlatmak istiyorum sizlere. Sadece yazılım üzerinden değil normal hayattan bir örnek verelim. Mesela evdeyiz ve işe gitmemiz gerekiyor. Bunun için bir çok farklı seçeneğimiz olur. Mesela atıyorum kendi arabamızla işe gitmek istiyoruz. Bunun için temel yol haritamız şu şekildedir.

1- Evden çık

2- Arabaya Bin

3- Arabayı çalıştır

4- Ofise doğru yola koyul.

5- Ofise gir.

6- Bilgisayarı aç ve çalışmaya başla.

İşte yukarda adım adım yazdığımız bizim yol haritamızdır. Ve buna algoritma denir.

Gördüğünüz gibi aslında algoritma bize çokta uzak bir kavram değilmiş. :)

Tarihteki İlk Algoritma

İlk algoritma, El-Harezmi’nin ‘Hisab-el Cebir ve El Mukabala’ kitabında sunulmuştur ve algoritma kelimesi de El-Harezmi’nin isminden gelmiştir. Algoritma terimi genellikle matematikte ve bilgisayar bilimlerinde karşımıza çıkmaktadır.


Neden Algoritma Kullanırız ?

Normal hayattan örnek verecek olursak karşımıza bir sorun çıktığında ilk olarak o soruna nasıl bir çözüm uygulayabileceğimizi düşünürüz. Ve önce bir plan yaparız. Matematik ve yazılımda da algoritma bu şekilde kullanılabilir.


Algoritma matematikte bir soruyu ya da sorunu çözmek için adımların belirlenmesinde kullanılır. Mesela ilkokul yıllarımızı hatırlayalım. Problemler derslerimizde ilk olarak verilen ve istenilenleri bulup sonuca öyle ulaşırdık. İşte bu en güzel örneklerden birisidir algoritma için.

Yazılım alanında ise bir proje geliştirilirken yapılacak adımların belirlenmesinde kullanılır. Bunu size bir örnekle göstermek istiyorum. Bir kullanıcı giriş algoritması yazalım.

1- Başla

2-Giriş ekranını aç

3- Kullanıcı adını gir

4- Parolayı gir

5- Giriş yap butonuna tıkla

6- Eğer kullanıcı adı yanlış ise 1. adıma dön

7- Eğer şifre yanlışsa 1. adıma dön.

8- Eğer hem kullanıcı adı hem de şifre yanlışsa 1. adıma dön.

9- Kullanıcı adı ve şifre doğruysa ekrana giriş başarılı yaz.

10-Bitir

Bir kullanıcın login olma senaryosu temel olarak yukarıdaki gibidir.

Akış Diyagramı Nedir ?

Yapılacak olan adımların grafiksel veya şekilsel olarak ortaya koyulmasıdır. Bu işlem geometrik şekillerle ifade edilir ve her şekil yapılacak olan işlemi gösterir.

Algoritmalar yukarıdaki şekildeki gibi akış diyagramları ile de gösterilebilir.  Akış diyagramı, bir mantık dizisinin, iş veya üretim sürecinin, organizasyon şemasının veya benzer resmi bir yapının grafik temsilidir. Bir başka akış şeması şekli de şöyledir.


ÖZET

Genellikle yazılıma yeni başlarken algoritmanın öneminden bahsedilir. Ve öncelikle algoritma öğrenmemiz gerektiği söylenilir. Yukarıda anlattığım algoritma tanımı, algoritmanın en temel seviyesidir. Benim sizlere nacizane tavsiyem eğer yazılım ve bilişim alanında kariyerinizi devam ettirecekseniz algoritma temelinizi çok sağlam oturtmanızdır. Gerçekten çok karışık ve uzun algoritmalar kurmak zorunda kalabilirsiniz. Ama korkmayın mesleğimizin en zevkli tarafı bu :)

Esen kalın.


YAZAR HAKKINDA

26 Yaşında. Araştırmayı seven, bir şeyler öğretmeye meraklı bir Bilgisayar Mühendisi

0 YORUM

Bu konuya henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

@COPYRIGHT KodlamakLazım Tüm Hakları Saklıdır.