BAŞARILI OLMAK İÇİN NE YAPMALIYIM?

Merhabalar...


İnsan, doğal olarak başarmak ister. Peki başarmak nedir, ulaşılan bir şey veya bir sonuç mudur? Eğer öyleyse Amerikalı psikolog ve yazar olan Sweetland, “Başarı bir yolculuktur, varış noktası değildir!” derken başarıyı yanlış mı ifade ediyordu?


Bence gayet doğru ifade ediyordu. Çünkü bende başarının sonuçtan ziyade bir süreç olduğunu düşünüyorum. Örnek vererek açıklayacağım. Şimdi senden kendi hedefini gözünün önüne getirmeni istiyorum. Düşün. Ona ulaşmak için çok çabalıyorsun, geceni gündüzüne katıp çalışıyorsun, hedefinin gerçekleşmesini istiyorsun öyle değil mi? Eminim ki öyle.


Şimdi o hedefin gerçekleşmediğini düşün. Ne yapacaksın? Bunu hiç düşündün mü? Yoksa “Başarısız oldum, kahretsin, bütün emeklerim boşa gitti!” mi diyeceksin? Saçmalama dostum. Başarsız olmadın. Daha doğrusu senin başarını belirleyecek olan süreç henüz bitmedi.


Sırada diğer planları işleme koymak var. (A planın gerçekleşmediği takdirde uygulamaya koyacağın b, c ve hatta d planlarından bahsediyorum, umarım bunları düşünmüşsündür.) Hiçbir şeyin garantisi olmadığı gibi senin hedefine ulaşacağının da garantisi yok, biliyorsun. Bundan dolayı birden fazla planının olması gerekli. Senin başarısız olmaman için...


Mesele tam olarak bu. Hedefin gerçekleşmediği vakit karşına çıkan yeni seçenekleri kontrol edebilmek ve yola ‘iyi bir sen’ ile devam edebilmek. Kısacası, duruma adapte olmayı becerebilmek. İşte gerçek başarı bu dostum. Başarılı olmak için bunu yapmalısın.


Teşekkürler...


YAZAR HAKKINDA

Genç, Hevesli, İdealleri Olan bir kadın

0 YORUM

Bu konuya henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

@COPYRIGHT KodlamakLazım Tüm Hakları Saklıdır.