Neden Java Öğrenmeliyiz ?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda Java programlama dilinden, Java dilinin kullanıldığı alanlardan ve neden Java öğrenmemiz gerektiğinden bahsedeceğim.

Java Nedir ?

Java 1995 yılında Sun Mikrosystems geliştiricileri tarafından piyasaya sürülmüş bir programlama dilidir. Java nesne yönelimli bir programlama dilidir. Java'da yazdığımız her şey nesne olarak görünür. Bu da bize bir çok avantaj sağlar. Mobil,web masaüstü,IOT sistemler gibi bir çok alanda oldukça yaygın kullanılmaktadır. Ayrıca Açık kaynak kodlu ve kullanımı ücretsizdir.

Java Dilinin Özellikleri

Açık Kaynak Kodludur

Java açık kaynak kodludur. Yani geliştriceğimiz uygulamalar için ayrıca bir ücret ödememize ya da lisans satın almamıza gerek yoktur.

Nesne Yönelimlidir

Java object oriented yani nesne yönelimli bir dildir. Design patternler ve düzenli kod yazmak için oldukça elverişlidir.

Yüksek Seviyeli Bir Dildir

Yüksek seviyeli diller günlük konuşma diline en yakın olan dillerdir. Bunun için öğrenmesi orta ve düşük seviyeli dillere nazaran daha kolaydır.


Java’nın en önemli özelliklerinde biri herhangi bir bilgisayar mimarisine bağlı olmadan bağımsız olarak çalışılabilen bir platform olmasıdır. Bu özelliğini ne sağlar; Java Virtual Machine olarak adlandırılan Java Sanal Makinesidir. Java kodları, istenildiği taktirde farklı platformlara entegre edilebilir. Bu özelliği sayesinde platform kısıtlaması gibi bir sorunla karşılaşmadan uygulamanın kullanılması mümkün hale gelmektedir.

Java Nerelerde Kullanılır ? Java ile Neler Yapılabilir ?

Java hemen hemen her projede kullanılabilir. Bunlardan bazıları şunlardır.

Mobil Uygulama

Artık mobil uygulamalar hayatımızın büyük bir parçasına etki ediyor.Mobil uygulama geliştirirken Java kullanabiliriz. Mobil oyunlar, uygulamalar, online ticaret platformu gibi uygulamalar java ile geliştirilebilir.

Web Uygulamaları

Günümüzde web uygulamaları artık mikroservis ve API mimarisiyle çalışmaktadır. Yani front ve back end kısımları ayrı ayrı yazılmaktadır. Javada bu platformdan uzak kalmamış ve Spring, JSP gibi frameworkleri ile alana dahil olmuştur. Özellikle spring hızlı bir şekilde mikroservis projeleri çıkarmamıza olanak sağlamaktadır.

Masaüstü Uygulamaları

Masaüstü uygulamalarında oldukça popülerdir. Hatta en çok kullanıldığı alanlardan biridir.

Otomasyon, Stok takibi ve muhasebe uygulamaları gibi bir çok uygulama java ile geliştirilebilir.


Java'nın kullanım alanlarından biraz bahsettik. Şimdi neden Java öğrenmemiz gerektiğine göz atalım.

Neden Java Öğrenmeliyiz ?

Yazılım öğrenmeye başlayacak kişiler mutlaka Java dilini duymuştur. Ancak bir çok yazıda java zor,iğrenç,pislik bir dilmiş gibi anlatılıyor. Ancak gerçek hiçte öyle değil :D .

İlk başlarda hangi dili öğrenirseniz öğrenir zorlanacaksınız bundan dolayı herhangi bir dili kötüleme hakkına sahip değilsiniz. Gelelim javaya.

Java dili tasarımcıları başlangıçta küçük cihazlar ve avuç içi kullanıma yönelik üretilen cihazlar için geliştirilmiş olmakla birlikte, günümüzde tüm dünyada 9 milyon Java geliştiricisine sahip dünya standardı bir dil haline gelmiş bulunmaktadır. Java’yı bu denli popüler kılan dil özellikleri ise;

  • Basit oluşu,
  • Dağıtık olması,
  • Nesne yönelimli oluşu,
  • Çoklu iş yeteneğine sahip olması,
  • Dinamik olması,
  • Mimari yapıdan bağımsız oluşu,
  • Taşınabilirlik özelliği,
  • Sağlam ve güvenilir oluşu,
  • Yüksek performansa sahip olmasıdır.

Basitlik Özelliği: Java tasarımcıları ve geliştiricileri uygulamanın kolay yazılabilmesi, kolayca derlenebilmesi ve kolayca düzeltilmesine yönelik çalışmalar yapmıştır. Java’nın C++ diline oranla daha basit olmasının nedeni, otomatik bellek tahsisi özelliği ve işi biten nesneleri yok ediyor oluşudur.

Dağıtık Olma Özelliği: Birden fazla bilgisayarın bir tek ağ üzerinde bütünleşik bir sistem olarak bir arada çalışmasına olanak sağlaması sebebiyle dağıtık olarak nitelendirilir.

Nesne Yönelimli Olma Özelliği: Kullanıcısına birçok önemli yetenek sunarak katılım, polimorfizm ( çok biçimlilik), hata ayıklama, modular programlama ve kodların yeniden kullanılabilmesi gibi nesnel yönelimli programlama değerlerinin bütün avantajlarını taşımaktadır.

Çoklu İş Yapma Yeteneği: Bu özellik, bilgisayarın aynı anda birden fazla işi yapabilmesi olarak tanımlanabilir. Farklı dillerde sistemle ilgili prosedürleri çağırarak yapılabilen ve özellikle görsel programlama ve ağ programlamada önem kazanan multithreaded özelliği, Java’nın özünde yer alan bir özelliktir. Java’yı popüler kılan özelliklerden biri de, platform bağımsız bir yapıya sahip oluşudur.

Java programı farklı platformlar için ayrı ayrı değil, JVM için bir kez derlenmektedir. Derleme sonucunda ortaya çıkan Java bytecode JVM tarafından yorumlanmaktadır. Java bytecode JVM’nin yüklü bulunduğu tüm makinelerde çalışabilir, JVM sanal makinesi ücretsiz olarak her makineye yüklenebilir. Kısaca Java programları bir kez yazılarak her yerde çalıştırabilmektedir.

Java’nın işletim sistemleri ve donanımlardan bağımsız olarak çalışabilmesi nedeniyle, Java bytecode bir bilgisayar sisteminden bir diğerine kolayca taşınabilmektedir. Bu özelliği sayesinde programlama alanında çalışma yapan tüm geliştiricilerin farklı uygulama tasarımları geliştirmek adına ufkunu açmıştır.

Bilgisayar programlamasında kullanılan farklı dillerin sadece koşturma anında belirleyebileceği hatalar, Java tarafından derleme anında belirlenmektedir. Bu sebeple Java’nın güçlü (debug) hata ayıklama yeteneği de tercih sebepleri arasında yer almaktadır. Tasarımda güvenliği ilk öne çıkaran dil olma özelliğine sahip olan Java’nın, derleyicisi ve yorumlayıcısı güvenlik öncelikli şekilde tasarlanmış bulunmaktadır. Java ile ağ programı yazmak adeta dosyalara veri göndermek ve almak kadar kolay yapılabilen bir iştir.


ÖZET

Java şu anda oldukça popüler bir dil ve yazılıma başlamak için de gayet mantıklı. Ama neticede kodu yazcak olan sizlersiniz. İyi karar vermekte fayda var. Hangi dil olduğu önemli değil bir dil seçin ve başlayın. :)

Esen kalın.

YAZAR HAKKINDA

26 Yaşında. Araştırmayı seven, bir şeyler öğretmeye meraklı bir Bilgisayar Mühendisi

0 YORUM

Bu konuya henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

@COPYRIGHT KodlamakLazım Tüm Hakları Saklıdır.