Yazılım'a Nasıl Başladım ?

Herkese Merhaba Ben Zafer, Mekanın sahibiyim :)

Bu yazımda sizlere yazılıma nasıl başladığımı anlatacağım. Kemerlerinizi bağladıysanız uçuşa geçebiliriz.


Ben Kimim ?

Ben Zafer Yıldız. 26 yaşında bir Bilgisayar Mühendisiyim. Teknoloji ile doğuştan beri ilgiliyim. Çoğunuz bilir eskiden Nokia 3310 vardı. Ve bu benim ilk telefonumdu.

6. sınıfa geçtiğimde Takdir belgesi aldığım için dayım hediye etmişti :). O günden sonra bir şeyler oldu ben o telefonu didik didik ettim neyi var neyi yok kurcaladım. Zamanla telefon sektörü gelişti benim de araştırmalarım tabii ki.


Eğitim Hayatım

İlk okulu kasabamızdaki okulda bitirdikten sonra artık liseye geçme vakti gelmişti. Ben de teknolojiye ilgili olduğum için ilçemizdeki Endüstri meslek lisesine gittim. Kafama koymuştum Bilgisayar bölümünü okuyacaktım. 1. sınıf bitti ve ben istediğim gibi bilgisayar bölümüne yerleşmiştim.

Lisedeyken mesleki dersler almaya başladığımızda yazılım o zaman bana hiç ilgi çekici gelmiyordu ve zar zor geçtim. Alan seçimi yaptığımızda bende Donanım bölümünü seçtim. Lise sona kadar güzel gitti ve 1 yılda staj yaptıktan sonra lise eğitimimi tamamladım.

Artık yeni bir hayalim vardı : BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ OLMAK !


Meslek Lisesinden Mühendislik Fakültesine Uzanan Yol

Bilirsiniz meslek lisesinde çoğunlukla öğrencileri meslek hayatına alıştırmak için mesleki dersler verilir. Üniversite sınavına ilk girdiğimde sadece barajı geçebilmiştim. Mühendislik bana çok uzak gibi duruyordu. Ama tekrar denemek istedim 1 yıl dershaneye gittim ve sonra tekrar sınava girdim. Gene başaramamıştım. Ama ben gene pes etmedim. Aklımda tek bir şey vardı nerede olursa olsun o fakülteyi kazanıp Mühendis olmak. Yaz tatilinde 2 ay marangoz atölyesinde çalıştım. Ve o iş bana çok zor geldi. Dedim artık normal çalışmamın kat ve kat fazlasını çalışıp o fakülteye girmeliydim. O sene yazın kazandığım parayı dershaneye yatırdım ve bir sonraki girişimde mühendislik fakültesini kazandım. Size de tavsiyem bir şeyi çok istiyorsanız pes etmeyin.


Üniversite Hayatım Ve Yazılıma İlk Adım

Üniversiteye gittim artık bir hedefime ulaşmıştım. Ama her şey daha yeni başlıyordu. Kocamaaaaan bir dünyanın içinde buldum kendimi bir anda. 20 yıl hiç ailemden ayrı yaşamamıştım ilk olarak bu biraz zorladı beni. Bir süre sonra alıştım ama. Derslere girip çıkıyorduk. İlk olarak Algoritma ve Programlama dersinde Java ile yazılım dünyasına ayak bastım. İlk ders olarak meşhur Merhaba Dünya olayı anlatıldı. Tabii ki temel algoritma derslerinde sonra. Hiç unutmam Eclipse editörde yazıyordum Merhaba dünya yazdıktan sonra kodun sonuna noktalı virgül koymadığım için hata vermişti :D.

Birinci sınıfta bu dersleri aldık ve ben javada temel düzeyde ilerledim. Hoşuma gitmeye başlamıştı ama bir türlü tam öğrenemiyordum çünkü fakültede yazılım dışında bir dünya farklı ders vardı ve hepsini halletmek zorundaydım. İkinci sınıfa geçtiğimde ise ilk dönem Halk Eğitim kursunda Web Tasarımı kursuna gittim. Html ve Css ile orada tanıştım ve bu çok hoşuma gitmişti.


4 Elle Yazılıma Sarılmaya Karar Verdiğim O An

3. sınıfa geçmiştim ve yazılıma dair çok ufak bilgiler dışında hiç bir şey bilmiyordum adam gibi bir şey yazamıyordum temel konular dışında. Kendi kendime dedim ki

"Ulan Zafer Seneye mezun olacaksın bu kadarcık bilgiyle kim seni işe alır?"

İşte bu benim ilk kararlı olarak yazılıma yönelmeme sebep olan cümleydi. Bu cümleyi kurduktan sonra hemen araştırma yapacak, iş ilanlarına bakacak hangi dil daha kolay öğrenilir ve sektörde daha fazla kullanılır diye Google amcaya zırt pırt soru sorup rahatsız edecektim. 1 hafta aralıksız araştırma sürecinden sonra Web yazılımı öğrenmeye karar verdim ve PHP sektörde çok tutulduğu için Temel tasarım bilgilerimden sonra PHP öğrenmeye karar verdim. O sene temel php öğrendim. Ama sürekli araştırma yapmak okula zaman ayırmak beni yoruyordu. Burda çok kez vazgeçme noktasına geldim ama hep kendi kendimi motive ettim. Kesin kararlıydım öğrenecektim bunu. Temel PHP2yi öğrendim basit bir site yazdım kendime sonra dedim ki "Ya Allah Allah Ne kadar kolaymış" :D . Bir kırılma noktası daha Sonra frameworklerin var olduğunu öğrendim tuttum Codeigniter öğrendim. Sonra Front Endin'de önemli olduğunu öğrendim. Siteyi Css ile yazıyorum ama ne oran var ne orantı. Tarayıcının boyutunu değiştiriyorum görüntü yamuk. Orada da Responsive tasarım diye bir şey duydum ve ona odaklandım bir süre. Böyle böyle 2 yıl boyunca sadece öğrenmeye odaklandım. Enteresan bir şekilde ben öğrenmeye başladıkça okuldaki arkadaşlar ve hocalarım benimle daha çok ilgilenmeye başladı. Bu da insanın hoşuna gidiyor tabi.


Sonra mezun oldum ve iş hayatına girdim. İş hayatında yaşadıklarım garip ve güzel olayları da başka bir yazıda sizlere aktarmaya çalışacağım çünkü bu yeterince izin oldu.

Yazının kısa özeti "Eğer istersen başarabilirsin. Yeter ki istemeyi bil " diyor ve yazıma son noktayı koyuyorum.

YAZAR HAKKINDA

26 Yaşında. Araştırmayı seven, bir şeyler öğretmeye meraklı bir Bilgisayar Mühendisi

0 YORUM

Bu konuya henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

@COPYRIGHT KodlamakLazım Tüm Hakları Saklıdır.