Yazılımcılar'ın İzlemesi Gereken Filmler

Bu yazımızda yazılım sektöründe olan veya yazılımla ilgilenenler için bir kaç film önerisi yapacağım. Önereceğim filmleri kendim de izledim ve beni olumlu yönde epey etkilemişti.

Bu filmler bakış açınızı genişletecek ve motivasyonunuzu artıracak eminim. :)

Hadi ilk filmimizle başlayalım.


1- Matrix Serisi

1999 yılında gösterime girdiği zaman bilim kurgu alanında direk zirveye oynayan Matrix filmi yayınlandığında izleyiciler daha öncesinde hiç böyle bir film görmemişti. Follow white rabbit repliği bir çok kişinin hafızasında öyle bir yer edinmişti ki hala çalıştığım firma dahil bir çok yerde esprisi geçmektedir.

Senaristliğini Lilly Wachowski ve Lana Wachowski kardeşlerin yaptığı The Matrix filminin oyuncu kadrosunda Keanu Reeves (Neo), Laurence Fishburne (Morpheus), Carrie-Anne Moss (Trinity), Hugo Weaving (Ajan Smith), Paul Goddard (Ajan Brown), Robert Taylor (Ajan Jones), Julian Arahanga (Apoc), Marcus Chong (Tank), Matt Dora (Fare), Gloria Foster (Kahin), Belinda McClory (Switch), Joe Pantoliano (Cypher), Anthony Ray Parker (Dozer) gibi isimler yer alıyor.

Matrix filminin ana konusu ise şudur ;

Bir yaşanan gerçeklik vardır, bir de rüya. Ana karakterlerden olan Morpheus gerçeği bildiğine inanmaktadır ve insanları Matrix olarak adlandırılan rüya aleminden kurtarmaya çalışmaktadır. Neo, Morpheus'un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir akşam Neo kendisini başka bir dünyaya görürecek biri olan Trinity ile tanışır ve olaylar bundan sonra gelişir.

2- Ben Kimim ? (Who Am I ?)

Türkçe'ye çevirilmiş hali "Ben Kimim ?" olan bu film toplumdan uzak bilgisayarıyla iç içe bir hayat geçiren Benjamin adlı gencin yetenekleri sayesinde Max adında bir hacker grubunun üyesiyle tanışmasıyla başlamaktadır. Max ile tanıştıktan sonra hayatı değişen Benjamin kendini karmakarışık olaylar içerisinde bulur. Siber güvenlikle ilgilenenlerin mutlaka izlemesini tavsiye ediyorum.

3- Jobs

Apple Ceo'su Steve Jobs'ın hayatını anlatan biyografi filmi. Bu filmi özellike yazılımcı ver girişimcilerin izlemesini tavsiye ediyorum. Bu filmi ilk izlediğimde girişimciliğin ne kadar önemli olduğunu, zor durumlarda bile pes etmemem gerektiğini anlamıştım.

Jobs filminin konusu

Steve Jobs Üniversite eğitimini yarıda bırakıp üvey ailesinin yanına Kaliforniya'ya döner. Bu hamle ile sadece kendisin değil, teknoloji dünyasının da seyrini değiştirir. Steve, arkadaşı Steve Wozniak ile ailesinin garajında yürüttüğü çalışmalara o dönemki adı Apple Computer olan teknoloji firmasını kurduğunda artık hayatı tamamen değişir.

4- Sosyal Ağ (The Social Network)

Tüm dünyada olduğu kadar Türkiye'de de popüler olan sosyal medya uygulaması Facebook'un kuruluş ve gelişim hikayesini anlatan film. Kız arkadaşından ayrılan Mark Zuckerberg'in sinirlenip bir gece yarı sarhoş kafayla okulun veritabanına sızıp öğrenci bilgilerini Facesmash adını verdiği uygulamaya aktarır. Ekranda 2 adet kızın fotoğrafı bulunur ve siz hangisinin daha güzel olduğunu seçebilirsiniz. Sonra bu uygulama evrilerek Facebook'a dönüşür ve Mark'ın hayatı değişmeye başlar.

Ben bu filmi izlediğimde güvendiğim insanları gözden geçirmiştim. Size de tavsiye ederim ufkunuzu açacak bir film.

5- Silikon Vadisinin Korsanları (Pirates Of Silicon Valley)

Apple ve Microsoft çatışmalarını anlatan en güzel film olabilir kendileri.

Bilgisayarların zaman içerisinde nasıl evrildiğini anlatıyor.Filmi izlediğiniz zaman 70'lerden 90'lara kadar Bill Gates ve Steve Jobs'un efsanevi yarışına şahit olacaksınız.

6- Her (Aşk)

-Yapay zeka ile ilgilenenleri piste alabilir miyiz ?

Geleceğin teknolojisi olan yapay zekanın insanlar ile iletişim kurmasını olumlu bir şekilde anlatan bu film gerçekten beyninizde bir kıvılcımlanmaya sebep olacaktır.

Her Filminin Konusu

Theodore, karısından boşanmış, bir apartman dairesinde tek başına yaşayan biridir. Hayatını el yazımı mektuplarla kazanan bu kişi bir gün bir teknoloji reklamıyla karşılaşır. Bu reklam insanlarla kusursuz iletişim kuran bir yapay zeka programıdır. Bu yapay zeka yazılımı Theodore'u Samantha ile tanıştırır. Samantha ile Theodor'un ilişkisi her geçen gün gelişir ve film bu olaylar çerçevesinde ilerlemeye devam eder.

7- Stajyer (Intern)

Eğer ben bir şeyleri yapmakta geç kaldım diye düşünüyorsanız ve motivasyona ihtiyacınız varsa bu film tam size göre. Yaşlı bir adam Genç bir girişimci kadının firmasında stajyer olarak işe başlar ve ilk günden itibaren bir çok çalışandan daha çok şey başarır. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.

8- Ex Machina

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birinde Yazılım uzmanı olarak çalışan Caleb bir yarışmada 1 haftalık dağ evinde kalacağı bir tatil kazanır. Ama ona düzenlenen oyunun farkında değildir. Ava adında güzel bir kızın bedeninde dünyanın ilk yapay zekası, Caleb'i beklemektedir. Yapay zekayla ilgilenen ya da ilgi duyan arkadaşlara tavsiyemdir.

9-Chuck

Bir teknoloji markette çalışan Chuck'ın bilgisayarına gelen bir mail sonrasında tüm devlet sırlarının beynine yüklenmesiyle gerçekleşen olaylar döngüsünde devam eden bir bilim kurgu filmi. Bakalım Chuck bu olaydan nasıl çıkacak :)

10- Revolution Os

Revolution Os, açık kaynaklı yazılım ve bilgi paylaşımını savunan Linus Torvalds, Bruce Perens ve Richard Stallman adlı 3 yazılımcının birçok engele rağmen kullanıma sundukları açık kaynak kodlu işletim sisteminin hazırlanış sürecini anlatmaktadır. Bu film bakış açınıza yeni bir boyut kazandıracak ve bu mesleği sadece para için yapmayan insanların var olduğuna da inanmanıza yardımcı olacaktır.
YAZAR HAKKINDA

26 Yaşında. Araştırmayı seven, bir şeyler öğretmeye meraklı bir Bilgisayar Mühendisi

0 YORUM

Bu konuya henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

@COPYRIGHT KodlamakLazım Tüm Hakları Saklıdır.